Catalog Number: USM1I-DC24
Catalog / Class: FUSE HOLDER
SKU: USM1I-DC24
Categories: 13/32" X 1-1/2" Fuses, Fuse Holders, Fuses, Indicator, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
1P BLOCK W/ID 24VDC
30A 24VDC 1-Pole Ultrasafe Fuseholder with Indicator
250A 600V CAP. W/IND Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path… Read more »
60A 250V H ONE TIME
300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »