LFT60100-1CS
Brand / Manufacturer: LITTELFUSE FUSE BLOCKS
Department: 26
SKU: LFT60100-1CS
Category: North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
100A 600A 1P T BLOCK
Related products
  • OT-30
    OT-30
    30A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • A60C50-121
    A60C50-121
    50A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
  • OT-75
    OT-75
    75A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Mersen A6K200R
    A6K200R
    200A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »