LFT60060-FBC
*Multiple pieces shown for clarity.
LFT60060-FBC
Brand / Manufacturer: LITTELFUSE FUSE BLOCKS
Amperage Rating: 60
Voltage: 600
Department: 26
Series: FBC
Catalog Number: LFT60060-FBC
Catalog / Class: COVER
SKU: LFT60060-FBC
Categories: Cover, Fuse Covers, Fuses, North American Electrical Fuses, T
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
60A 600V T COVER
Related products
  • Mersen A6K175R
    A6K175R
    175A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
    8P FUSE BLOCK
    Quote
    Add to cart
  • OT-60
    OT-60
    60A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Mersen CNL-80
    CNL125
    125A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE   CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same.   Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »