LFR60400-3C
*Multiple pieces shown for clarity.
LFR60400-3C
Brand / Manufacturer: LITTELFUSE FUSE BLOCKS
Department: 26
SKU: LFR60400-3C
Category: North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
400A 600V 3P FUSE BK
Related products
  • 313-1/16P
    313-1/16P
    .062MA 250V TIME DELAY 6X32MM   Time-delayed performance provides superior protection for circuits carrying inductive loads, such as those for motors, transformers, and solenoids
    Add to cart
  • OT-40
    OT-40
    40A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • A60C50-121
    A60C50-121
    50A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
  • OT-250
    OT-250
    250A 250V H ONE TIME