LFPSJ60-2ID
*Multiple pieces shown for clarity.
LFPSJ60-2ID
Brand / Manufacturer: LITTELFUSE FUSE BLOCKS
Amperage Rating: 60
Voltage: 600
Department: 26
Series: LFPSJ
Catalog Number: LFPSJ60-2ID
Catalog / Class: FUSE BLOCK
SKU: LFPSJ60-2ID
Categories: Fuse Blocks, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
60A 600V 2P J BLK
Related products
    3833-8
    8P FUSE BLOCK
    Quote
    Add to cart
  • OT-40
    OT-40
    40A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Mersen A6K175R
    A6K175R
    175A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
  • Mersen A6K200R
    A6K200R
    200A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »