LFJ60060-3C
*Multiple pieces shown for clarity.
LFJ60060-3C
Brand / Manufacturer: LITTELFUSE FUSE BLOCKS
Amperage Rating: 60
Voltage: 600
Department: 26
Series: LFJ60060
Catalog Number: LFJ60060-3C
Catalog / Class: Fuse Block
SKU: LFJ60060-3C
Categories: Fuse Blocks, Fuses, J Fuses, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
60A 600V 3-POLE J BLOCK
Related products
  • OT-250
    OT-250
    250A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Mersen A60C80-121TI
    A60C250-121TI
    250A 600V CAP. W/IND Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path… Read more »
  • Mersen CNL-80
    CNL100
    100A 130VAC 80VDC FORKLIFT   CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same.   Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems. Rugged… Read more »
  • OT-30
    OT-30
    30A 250V H ONE TIME