Catalog Number: LFJ10200-1C
Catalog / Class: Fuse Block
SKU: LFJ10200-1C
Categories: Fuse Blocks, Fuses, J Fuses, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
200A 1000V J BLOCK
275A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE Description CNL fast acting and CNN very fast acting fuses are recommended for use on battery operated lift trucks and other low voltage battery operated equipment. Features/Benefits Window shows fuse status Up to 2,500 A interrupting rating Compact size saves space RoHS compliant and lead (Pb) free Applications Lift… Read more »
300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
30A 250V H ONE TIME
500A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »