JP60030-3PR
*Multiple pieces shown for clarity.
JP60030-3PR
Brand / Manufacturer: BUSSMANN FUSES
Amperage Rating: 30
Voltage: 600
Department: 4
Series: JP60
Catalog / Class: Fuse Block
SKU: JP60030-3PR
Categories: Fuse Blocks, Fuses, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
30A 600V 3P PYRAMID
Related products
  • A60C300-121
    A60C300-121
    300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
  • Mersen LFR60200-1C
    LFR60200-1C
    200A 600V 1P R BLOCK 0ne Pole Fuse Block UL
    Add to cart
  • OT-40
    OT-40
    40A 250V H ONE TIME