Catalog Number: GMA-300MA
Catalog / Class: 5X20
Speed: Fast Acting
SKU: GMA-300MA
Categories: 5 x 20mm Fuses, 5X20, Fast Acting, Fuses, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
300MA 250V 5X20 FAST
5mm x 20mm Fast Acting Glass Body RoHS
.062MA 250V TIME DELAY 6X32MM Time-delayed performance provides superior protection for circuits carrying inductive loads, such as those for motors, transformers, and solenoids
50A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
100A 130VAC 80VDC FORKLIFT CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems. Rugged… Read more »
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »