GMA-250MA
Brand / Manufacturer: BUSSMANN FUSES
Amperage Rating: 0.250
Voltage: 250
Department: 4
Series: GMA
Catalog Number: GMA-250MA
Catalog / Class: 5X20
Speed: Fast Acting
SKU: GMA-250MA
Categories: 5 x 20mm Fuses, 5X20, Fast Acting, Fuses, North American Electrical Fuses
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
250MA 250V FAST 5X20
5mm x 20mm Fast Acting Glass Body RoHS
Related products
  • OT-75
    OT-75
    75A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Placeholder
    307-7-1/2
    7-1/2A 32V FAST SFE What is an SFE fuse? An SFE fuse is a fast acting, low voltage, glass body cartridge fuse. SFE fuses have voltage ratings of 32 volts AC and DC. SFE fuses are inexpensive fuses used in electronic and automotive applications and are typically installed using an inline fuse holder. The length… Read more »
  • OT-40
    OT-40
    40A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • A6K15R
    A6K15R
    15A 600V RK1 FAST Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »