Catalog Number: BFSN-520A
Catalog / Class: Lift Truck Fuse
Speed: Fast Acting
SKU: BFSN-520A
Categories: FORK LIFT, Fuses, Japanese Electrical Fuses, LIFT-TRUCK
*Prices Subject to Change
520A 150V FUSE
7A 600V FUJI FUSE 7.0 Amps 600 Volts AC/DC Current limiting Bottle style Built-in trip indicator Tip color indicates amperage Open fuse indication window Not RoHS compliant Interrupt rating 100kA @ 600V 1.97” height x .511” width .423 oz. in weight The Fuji BLA007 is part of the Fuji BLA series of fuses. They have… Read more »
15A 600V FUSE 15 Amps 600 Volts Time delay Cartridge type High breaking capacity Industrial marine fuse 2.24” height x .787” width The Cello-Lite JG1-15 fuse is part of Cello-Lite’s JG series of current limiting fuses produced by the Utsunomiya Electric Manufacturing Co. They can be used for low voltage up to AC… Read more »
30A 600V FUSE 30 Amps 600 Volts Time delay Cartridge type High breaking capacity Industrial marine fuse 2.24” height x .787” width The Cello-Lite JG1-30 fuse is part of Cello-Lite’s JG series of current limiting fuses produced by the Utsunomiya Electric Manufacturing Co. They can be used for low voltage up to AC… Read more »
50A 500V FAST FUSE 50 Amps 500 Volts High breaking capacity Enclosed non-renewable cartridge Compact and lightweight 1.96” height x .59” width The Cello-Lite PC2F-50 fuse is part of the Cello-Lite PC Series of current limiting fuses. The PC series was developed to meet the demand of increasing short-circuit currents in buildings and… Read more »