A70QS800-4IL
*Multiple pieces shown for clarity.
A70QS800-4IL
Brand / Manufacturer: MERSEN (FERRAZ SHAWMUT)
Amperage Rating: 800
Series: A70QS
Catalog Number: A70QS800-4IL
Catalog / Class: SEMICONDUCTOR
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS800-4IL
Categories: Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
Description
800A 700V SEMI FUSE
Related products
  • OT-75
    OT-75
    75A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • OT-30
    OT-30
    30A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • Mersen CNL-80
    CNL100
    100A 130VAC 80VDC FORKLIFT   CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same.   Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems. Rugged… Read more »
  • Mersen A6K200R
    A6K200R
    200A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »