A70QS40-14F
*Multiple pieces shown for clarity.
A70QS40-14F
Brand / Manufacturer: MERSEN (FERRAZ SHAWMUT)
Amperage Rating: 40
Series: A70QS
Catalog Number: A70QS40-14F
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: VERY FAST ACTING
SKU: A70QS40-14F
Categories: 14X51, European Electrical Fuses, Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
Description
40A 700V 14X51 GR
Related products
  • 35ET
    35ET
    35A 690V SEMI FUSE ET Series Information 35 Amp 690VAC, 450VDC For Semiconductor Protection Center Bolted IEC, BS88 Approvals ET Series HRC fuses with bolted connections are for use in industrial and commercial installations and may be fitted in fuse units or fuse gear, 2 hole fitting. The fuse links comply with revised Standard BS88… Read more »
    Quote Add to cart
  • 80ET
    80ET
    80A 690V SEMI FUSE
    Quote
    Add to cart
    315A 700VDC SM000 aR
    Add to cart
  • Bussmann 170N3437
    170N3437
    65A 660V SEMI FUSE   Fuse-link, high speed, 65 A, AC 660 V, size 0000, 19 x 17 x 80 mm, gR, IEC