A70QS25-14F
*Multiple pieces shown for clarity.
A70QS25-14F
Brand / Manufacturer: MERSEN (FERRAZ SHAWMUT)
Amperage Rating: 25
Series: A70QS
Catalog Number: A70QS25-14F
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS25-14F
Description
25A 700V 14X51 GR
Related products
  • Mersen CNL-80
    CNL275
    275A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE   Description CNL fast acting and CNN very fast acting fuses are recommended for use on battery operated lift trucks and other low voltage battery operated equipment. Features/Benefits Window shows fuse status Up to 2,500 A interrupting rating Compact size saves space RoHS compliant and lead (Pb) free Applications Lift… Read more »
  • Mersen A6K175R
    A6K175R
    175A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
  • OT-250
    OT-250
    250A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • OT-30
    OT-30
    30A 250V H ONE TIME