Catalog Number: A70QS20-14FI
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS20-14FI
*Prices Subject to Change
20A 700V 14X51 GR ID
225A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »
15A 600V RK1 FAST Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
100A 130VAC 80VDC FORKLIFT CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems. Rugged… Read more »
300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »