Catalog Number: A70QS16-14FI
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS16-14FI
*Prices Subject to Change
16A 700V 14X51 GR IN
300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
75A 250V H ONE TIME
60A 250V H ONE TIME