Catalog Number: A70QS16-14F
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS16-14F
*Prices Subject to Change
16A 700V GR 14X51
250A 600V CAP. W/IND Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path… Read more »
1200A 600V L TD FUSE Amp-Trap 2000 A4BQ fuses are 20 percent more current limiting than any other Class L fuse on the market. When correctly coordinated, they bring a superior level of protection to service entrance equipment. Downstream circuit components have maximum protection against short circuit let-thru current. A4BQ’s built-in 4-second time-delay characteristic (at… Read more »
250A 250V H ONE TIME
200A 600V 1P R BLOCK 0ne Pole Fuse Block UL