Catalog Number: A70QS15-22F
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A70QS15-22F
*Prices Subject to Change
15A 700V 22X58 GR
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
30A 250V H ONE TIME
.062MA 250V TIME DELAY 6X32MM Time-delayed performance provides superior protection for circuits carrying inductive loads, such as those for motors, transformers, and solenoids
7-1/2A 32V FAST SFE What is an SFE fuse? An SFE fuse is a fast acting, low voltage, glass body cartridge fuse. SFE fuses have voltage ratings of 32 volts AC and DC. SFE fuses are inexpensive fuses used in electronic and automotive applications and are typically installed using an inline fuse holder. The length… Read more »