Catalog Number: A30QS700-4
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A30QS700-4
Categories: Form 101, Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
700A 300V SEMI FUSE
1200A 600V L TD FUSE Amp-Trap 2000 A4BQ fuses are 20 percent more current limiting than any other Class L fuse on the market. When correctly coordinated, they bring a superior level of protection to service entrance equipment. Downstream circuit components have maximum protection against short circuit let-thru current. A4BQ’s built-in 4-second time-delay characteristic (at… Read more »
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
35A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »
75A 250V H ONE TIME