Catalog Number: A30QS50-4L
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A30QS50-4L
Categories: Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
50A 300V SEMI FUSE
15A 600V RK1 FAST Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
.062MA 250V TIME DELAY 6X32MM Time-delayed performance provides superior protection for circuits carrying inductive loads, such as those for motors, transformers, and solenoids
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »