Catalog Number: A30QS275-4
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A30QS275-4
Categories: Form 101, Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
275A 300V SEMI FUSE
250A 250V H ONE TIME
40A 250V H ONE TIME
15A 600V RK1 FAST Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
30A 250V H ONE TIME