Catalog Number: A30QS250-4
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A30QS250-4
Categories: Form 101, Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
250A 300V SEMI FUSE
175A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
250A 600V CAP. W/IND Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path… Read more »
125A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »
.062MA 250V TIME DELAY 6X32MM Time-delayed performance provides superior protection for circuits carrying inductive loads, such as those for motors, transformers, and solenoids