Catalog Number: A30QS150-4
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A30QS150-4
Categories: Form 101, Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
150A 300V SEMI FUSE
1200A 600V L TD FUSE Amp-Trap 2000 A4BQ fuses are 20 percent more current limiting than any other Class L fuse on the market. When correctly coordinated, they bring a superior level of protection to service entrance equipment. Downstream circuit components have maximum protection against short circuit let-thru current. A4BQ’s built-in 4-second time-delay characteristic (at… Read more »
300A 600V CAPACITOR Mersen low-voltage capacitor fuses provide advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment. A capacitor fuse isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel. Typical capacitor failures occur when the internal dielectric can no longer withstand the applied voltage, resulting in a low impedance current path and… Read more »
75A 250V H ONE TIME
275A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE Description CNL fast acting and CNN very fast acting fuses are recommended for use on battery operated lift trucks and other low voltage battery operated equipment. Features/Benefits Window shows fuse status Up to 2,500 A interrupting rating Compact size saves space RoHS compliant and lead (Pb) free Applications Lift… Read more »