Catalog Number: A13X150-4
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: A13X150-4
Categories: Fuses, North American Electrical Fuses, Semiconductor, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
150A 130V SEMI FUSE
35A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »
500A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE CNL is ANL in Bussmann. CNL’s are form, fit and functionally the same. Mersen forklift truck and battery isolator fuses are specially designed for the heavy-duty loads associated with DC battery powered equipment such as forklift trucks, hand trucks, motorized work platforms, and other DC battery operated systems…. Read more »
200A 600V 1P R BLOCK 0ne Pole Fuse Block UL
275A 130VAC 80VDC FORKLIFT FUSE Description CNL fast acting and CNN very fast acting fuses are recommended for use on battery operated lift trucks and other low voltage battery operated equipment. Features/Benefits Window shows fuse status Up to 2,500 A interrupting rating Compact size saves space RoHS compliant and lead (Pb) free Applications Lift… Read more »