Series: A070URD33KI0630
Catalog Number: Y300240
Catalog / Class: Semiconductor
Speed: Very Fast Acting
SKU: Y300240
*Prices Subject to Change
A070URD33KI0630
A070UD33KI630
630A 700V Size 33 Series URD Semiconductor Very Fast Acting
7-1/2A 32V FAST SFE What is an SFE fuse? An SFE fuse is a fast acting, low voltage, glass body cartridge fuse. SFE fuses have voltage ratings of 32 volts AC and DC. SFE fuses are inexpensive fuses used in electronic and automotive applications and are typically installed using an inline fuse holder. The length… Read more »
1200A 600V L TD FUSE Amp-Trap 2000 A4BQ fuses are 20 percent more current limiting than any other Class L fuse on the market. When correctly coordinated, they bring a superior level of protection to service entrance equipment. Downstream circuit components have maximum protection against short circuit let-thru current. A4BQ’s built-in 4-second time-delay characteristic (at… Read more »
250A 250V H ONE TIME
150A 600V FAST RK1 Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »