8BA2-200E
*Multiple pieces shown for clarity.
8BA2-200E
Brand / Manufacturer: CUTLER-HAMMER (EATON)
Amperage Rating: 200
Voltage: 7200
UPC: 786670207825
Department: 46
Series: 8BA2
Catalog Number: 8BA2-200E
Catalog / Class: Medium Voltage
Speed: Very Fast Acting
SKU: 8BA2-200E
Categories: Fuses, Indicator, Medium Voltage, North American Electrical Fuses, Very Fast Acting
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
200A 7.2KV MED-VOLT
Eaton, BA Series, Class E, medium voltage fuse, 7200V AC, 200E
Related products
  • OT-30
    OT-30
    30A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • OT-60
    OT-60
    60A 250V H ONE TIME
    Add to cart
  • A6K15R
    A6K15R
    15A 600V RK1 FAST Current-limiting Amp-Trap A6K-R fuses provide excellent protection where high available short-circuit currents exist. These fast-acting fuses are particularly good for branch/feeder circuits and back-up protection. Rejection style design prevents replacement by other fuse classes Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement… Read more »
  • Mersen LFR60200-1C
    LFR60200-1C
    200A 600V 1P R BLOCK 0ne Pole Fuse Block UL