40NHOOGL
*Multiple pieces shown for clarity.
40NHOOGL
Brand / Manufacturer: ALTECH
Amperage Rating: 40
Voltage: 500
Department: 30
Series: NHOO
Catalog / Class: GL/GG
Speed: FAST-ACTING
SKU: 40NHOOGL
Categories: European Electrical Fuses, GG, GL, NHOO, NHOOO
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
40A 500V GL NHOO
Related products
  • Siba 172530..5
    100MA 500V 5X30 MEDIUM .100 Amps 500 Volts Medium acting RoHS compliant 5mm x 30mm The SIBA 172530.100MA fuse is part of their 172530 series. This fuse is a medium acting, glass cartridge fuse with nickel plated brass end caps. This cylindrical fuse is suitable for various applications, from automotive to electrical appliances.   SIBA… Read more »
  • D33B
    D33B
    E33/D111 1P BASE
    Add to cart
  • 40ET
    40ET
    40A 690V BS88 T FUSE