250NH1GL
*Multiple pieces shown for clarity.
250NH1GL
Brand / Manufacturer: ALTECH
Amperage Rating: 250
Voltage: 500
Department: 30
Series: NH1
Catalog / Class: GG/GL
Speed: FAST ACTING
SKU: 250NH1GL
Categories: European Electrical Fuses, Fast Acting, Fuses, GG, GL, NH1
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
250A 500V NH1 GL
Related products
  • 15H07C
    15H07C
    15A 600V HRCII Class GG HRCII BS88 Rated
    Quote
    Add to cart
  • 35ET
    35ET
    35A 690V SEMI FUSE ET Series Information 35 Amp 690VAC, 450VDC For Semiconductor Protection Center Bolted IEC, BS88 Approvals ET Series HRC fuses with bolted connections are for use in industrial and commercial installations and may be fitted in fuse units or fuse gear, 2 hole fitting. The fuse links comply with revised Standard BS88… Read more »
    Quote Add to cart
  • Placeholder
    12LET
    12A 240V SEMI FUSE
    Quote
    Add to cart
  • 63FE
    63FE
    63A 690V SEMI FUSE Fuse-link, high speed, 63A, AC 690 V, DC 500 V, BS88, 19 x 77 mm, aR, BS, offset bolted tags, protection of DC common bus, DC drives, power converters/rectifiers and reduced voltage starters, BS88-4, IEC 60269-4, Breaking Capacity 200 kA,