16NHOOGL
*Multiple pieces shown for clarity.
16NHOOGL
Brand / Manufacturer: ALTECH
Amperage Rating: 16
Voltage: 500
Department: 30
Series: NHOO
Catalog / Class: GL/GG
Speed: FAST-ACTING
SKU: 16NHOOGL
Categories: European Electrical Fuses, Fast Acting, GG, GL, NHOO, NHOOO
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
16A 500V GL NHOO
Related products
  • 35ET
    35ET
    35A 690V SEMI FUSE ET Series Information 35 Amp 690VAC, 450VDC For Semiconductor Protection Center Bolted IEC, BS88 Approvals ET Series HRC fuses with bolted connections are for use in industrial and commercial installations and may be fitted in fuse units or fuse gear, 2 hole fitting. The fuse links comply with revised Standard BS88… Read more »
    Quote Add to cart
  • Bussmann TDC600-10
    TDC600-10
    10A 600V FAST ACTING   Product features • 1/4” x 1” fast-acting, high breaking capacity fuse. • Ceramic tube – end caps: silver-plated copper. • High breaking capacity • 600 Vac • Standards BS1362 • UL recognized
    Quote
    Add to cart
  • 160LET
    160LET
    160A 240V SEMI FUSE Semiconductor Fuse Very Fast Acting BS-88
    Quote
    Add to cart
  • NSD-32
    NSD-16
    16A 550V FAST GG