160NHOOGL-6
*Multiple pieces shown for clarity.
160NHOOGL-6
Brand / Manufacturer: ALTECH
Amperage Rating: 160
Voltage: 690
Department: 30
Series: NHOO
Catalog / Class: GL/GG
Speed: FAST ACTING
SKU: 160NHOOGL-6
Categories: European Electrical Fuses, GG, GL, NHOO, NHOOO
*Prices Subject to Change
  • Description
Description
160A 690V NHOO GL
Related products
  • Siba 172530..5
    100MA 500V 5X30 MEDIUM .100 Amps 500 Volts Medium acting RoHS compliant 5mm x 30mm The SIBA 172530.100MA fuse is part of their 172530 series. This fuse is a medium acting, glass cartridge fuse with nickel plated brass end caps. This cylindrical fuse is suitable for various applications, from automotive to electrical appliances.   SIBA… Read more »
  • Placeholder
    10.0M6.3X32T
    10A 250V TD 6X32
    Add to cart
  • 160LET
    160LET
    160A 240V SEMI FUSE Semiconductor Fuse Very Fast Acting BS-88
    Quote
    Add to cart
  • SS-16
    SS-16
    16A 240V GG FAST ACTING FUSE   RATED BS88:1988 SAFECLIP HRC Fuse